Sayın Başbakana Mektup

Sayın Başbakanım,
Sayın başbakanım;
Ben 52 yaşında, 2 çocuk annesi, hemşire emeklisi , AYDIN- nazilli ilçesinde yaşayan, Umut Işığı gıda bankası başkanı Huriye İŞBECER.
5 eylül 1992 yılında Osmaniye Jandarma Bölük Komutanı iken akşam yemeği yerdiği sırada uzun mevzili silahlarla çapraz ateşe alınarak öldürülen Üst Teymen MUHAMMET İNCE ninde eşiyim. Eşimi öldüren kişiler yakalandı eşimin yanındaki kişilerle kan davası olduğunu idda ederek kendilerini savundular. Siz de bilirsiniz ki kan davası uzun mevzili silahlarla olmaz. Daha önce eşim Siirt- Pervari de görevdeyken 3 defa pusuya düşürüldü. Birinde yara aldı, diğerlerinde askerleri şehit oldu kendisi kurtuldu. Görevi sırasında 3 defa ödül aldı. Biri 1 aylık avrupa seyahati, 2 defa da her ne kadar gidemesekte Antalya -Side Jandarma Kampında ücretsiz tatil ödülü aldık. Böyle sicilli bir askerin ölümüne ‘’şehitlik’’ ünvanı verilmemesinin üzüntüsünü ailesi olarak yıllarca taşıdık.
Eşimi kaybettikten 2,5 yıl yıl sonra avukatım aracılığıyla gereken yerlerden eşimin ‘’şehitlik’’ hakkını aradım. Çünkü bizim sevdamız para ve ünvan değildi ve acımız çok büyüktü. Bulunduğum şehirde sokak ve caddelere parklara şehitlerin ismi veriliyordu. Bende müracaat edip eşimin isminin verilmesini istediğimde devletin verdiği şehitlik yazısını istediler. Bende öyle bir yazı yoktu. Onun için müracaat ettiğim kurumlardan süre aşımı diye geri bildirimde bulundular. İşin acı yanıda eşim canını verirken avuklatlarla vermedi, fakat ben şehitlik hakkını avukatlar aracılığıyla aradım ama alamadım.
Bu sıfatın verilmesini isterken maddi bir beklentim olmadığını özellikle belirtmek istiyorum. Eşim Muhammet rüyalarıma giriyor, hakkımı al diyor bana. Hepimiz hak ettiğine inanıyoruz fakat resmiyette böyle bir hakkımız yok. Kaldı ki iki çocuğumu kendi imkanlarımla okutup birini gıda mühendisi, diğerini elektironik mühendisi olarak yetiştirdim. Şu an da eşimden aldığım normal maaşla da bir yardım derneği kurdum, yoksullara ve öğrencilere kendi imkanlarımla yardım yapıyorum. Eğer ki eşimden hakkımız olanı ücret olarakta alırsak yine bu parayı öğrencilere ve yoksullara harcayacağımdan emin olabilrisiniz.
Eğer eşim Muhammet vatanına ihanet etmiş, yanlış kişi yada kişilerle birlikte olmuş yasa dışı bir iş yapmış ve bunlar sebebiyle vurulmup ölmüş ise bana bunun bildirilmesi, ve şehitlik hakkını hak etmediğini düşünürek verilmemesini istiyorum. Ancak ben eşi olarak onun nasıl bir insan olduğunu bildiğim için dürüst ve güvenilir bir asker olduğuna inanıyorum ve bu yüzden mezarına ‘’şehit’’ yazdırdım. Siz de bilirsiniz ki jandarmanın yemekte bile olsa benim mesaim bitti şu anda görevde değilim demek gibi bir lüksü yoktur. 24 saat görevde olduğunu sizlerde bilrsiniz.
Sizden ricam ölmüş olan eşimin şehitlik sıfatının sadece mezar taşında kalmaması ve artık resmiyette de şehit kabul edilmesi için son çare sizden eşimin ruhu ve çocuklarım adına şehitliğinin verilmesi için destek ve yardımlarınızı istiyorum.
Saygılarımla.
Huriye İŞBECER
Adres: z**** mah. 6** sk. No.2*
Nazillli \ AYDIN
Tel: 0544 *** ** **

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir