POMEM Mağduru 1982’liler 1

Sayın Başbakanım,
yaşadığımız mağduriyeti ve bunun çözümü için yardım talebimizi iletmek amacıyla bu satırları kaleme alıyoruz.

Bizler büyük bir çoğunluğu atanamamış öğretmenlerden oluşan ama aramızda birçok alandan mezun olmuş kişilerden meydana gelen ve problemine çözüm arayan kişileriz. Bizler polis olmak istiyoruz fakat üniversite mezunlarının POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi)’de 6 ay eğitim aldıktan sonra polis olmalarıyla ilgili 3201 sayılı kanun gereği POMEM’e başvurmak isteyen erkekler ve bayanlar için sınav tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak; askerliğini yapmış erkek adaylar için ise 30 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaktadır.

Bu yaş sınırındaki gün almamış olmak ibaresi, sayısı binlerle ifade edilen gençlerin bütün ümitlerini kırmaktadır. Özelliklede 2011 yılında POMEM mülakatlarının yapılmayarak 2012 yılına ertelenmesi bizleri daha çok üzerek tamamen çaresiz bırakmıştır. Eğer 2011 yılında mülakatlar yapılsaydı 1982 doğumluların bir kısmı başvuru yapabilirken artık bu haklarını tamamen yitirmiş durumdadırlar. Bu durum, yaş sınırında ufak bir değişiklik yapılarak 30 yaşından gün almamış ifadesinin 30 yaşını doldurmamış olarak değiştirilmesiyle ve aynı bedelli askerlikteki gibi 30 yaş için “1 Ocak”ın esas alınmasını yani hangi ayda doğduğuna bakılmaksızın bütün 1982 doğumluların başvuru yapabilmesiyle çözülebileceğine inanıyoruz.

Bilindiği gibi 26 Nisan 2011 tarihindeki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından dönemin Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü şimdilerde ise Meclis Başkanlığı görevini yürüten Sayın Cemil ÇİÇEK’in;

“Kamuda çalışacaklarla ilgili, bir kısmı kanundan bir kısmı yönetmeliklerden kaynaklanan bir yaş sınırı var. Kamuda görev alacak memur adayları için birçok ilanlarda ‘30 yaşından gün almamış olması’ gibi bir kısım kısıtlamalar getiriliyor. Bunların bir kısmı yönetmelik meselesidir, bir kısmı da kendi özel kanunlarında var. Bugün yaptığımız toplantıda bu kısıtlamaları kaldırıyoruz. Yönetmeliklerden kaynaklananlar varsa yönetmelikler süratle değiştirilecek, diğer şartları taşıyanlar kamuda görev alabileceklerdir. Kanundan kaynaklanan sıkıntı varsa Meclis’in son günlerinde çıkardığımız yetki yasasına dayandırılarak bunu da ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Böylece puanı tutan ve hangi kuruma girecekse o kuruma mahsus şartları taşıyan kişiler artık 30 yaşı geçmişti geçmemişti o tartışmaya bakmaksızın doğrudan kamuda göreve başlayabilecekler.” sözleri bizleri çok ümitlendirmişti.

Daha sonra bu sözlerin paralelinde birçok kurumda yaş sınırı 35’e çıkarıldı. Bunların yanında polisliğe emsal olabilecek Astsubaylık alımlarında yaş sınırının 32 olması, Milli İstihbaharat Teşkilatı alımlarında yeni düzenleme yapılarak yaş sınırının 35’e çıkarılması ve Zabıta alımlarında yaş sınırının 35 olması bizlerin POMEM için bir yaş düzenlemesi yapılacağına dair ümide sevk etti. Polisimizin emeklilik yaşının 52’den 55’e çıkarılmış olması POMEM yaş sınırının arttırılmasının önündeki engeli de tamamen ortadan kaldırmış oldu. Bu konuda İzmir Milletvekili Sayın Oktay VURAL’ın 13 Aralık 2011’de sorduğu;

“Sayın İçişleri Bakanına: Polislik mesleğine alınanlarla ilgili yaşın otuz beşe çıkarılması konusunda bir düzenlemeniz olacak mı? Ayrıca, kanun hükmünde kararnameyle “eşit işe eşit ücret” adı altında yaptığınız uygulama maalesef polisler arasında bir farklılık oluşturdu. Bu farklılığı gidermeyi düşünüyor musunuz?” ve İçişleri Bakanının yazılı yanıtlayacağını belirttiği sorunun cevabı bizler için hayati derecede önem taşımaktadır.

Bizler insanca yaşayacak bir işe sahip olmak adına POMEM mülakatlarına girmek için bir hak istiyoruz. İstediğimiz ne bir ayrıcalıktır ne de devletimize yeni külfetler getirecek bir istektir.

Bizler sadece diğer arkadaşlarımız gibi bu mülakatlara girebilme hakkı istiyoruz. Bizler Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sesimizi duyurabilirsek Mart ayında POMEM şartları açıklandığında 1982’lilerin tamamı dâhil bütün mağduriyetlerin giderildiğini göreceğimize yürekten inanıyoruz.


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hakkında yorum “POMEM Mağduru 1982’liler

  • Cihan Kanat

    Sayın Başbakanım bu konunun mağduru çok insan var. Ne olur bir çözüm bulunuz. Bizlerin elinde olmayan sebeplerden dolayı yani geçen sene alım olmamasından dolayı son hakkımızı kaybettik. Lütfen biz 1982 doğumluların bu sene tamamının başvuru yapabileceği bir düzenleme yapın.