ÖZÜR DURUMU ATAMALARINDA 30 EYLÜLÜN BAZ ALINMASINI İSTİYORUZ.

Sayın Başbakanım,
Öncelikle acil şifalar dilerim.
Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında atanan öğretmenlerin 5 Eylülde göreve başlatılması sonucu eş durumu özründe büyük bir mağduriyetin ortaya çıkmasına neden olundu.

MEB’in yayınladığı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile özür grubu atamalar yılda bir kez yapılır hükmü gereğince Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında atanıp eylülde göreve başlatılan öğretmenler özür atamalarında 31 Ağustosun baz alınmasından dolayı 5 günle bu atamalara başvuramamaktadırlar. Bunun sonucu olarak öğretmenler eşlerinden, çocuklarından ve ailelerinden koskoca 2 yıl ayrı bırakılmaktadır.
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından 13 Aralık 2011 tarihinde yapılan basın açıklamasında “2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren 2012 Eylül ayında atamalar gerçekleştirilecektir.” denilmiştir. Bu açıklamayla mağdur olan öğretmenlerin yüreğine bir nebzede olsa su serpilse de ortada olan belirsizlikten dolayı tedirgin olunmaktadır. Öğretmenlerin talebi ise önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan atama ve yer değiştirme yönetmeliğindeki eş durumu özrü için belirtilen 30 Ağustos itibariyle ifadesi 30 Eylül itibariyle şeklinde değiştirilmeli, eylül sonunda adaylığı kalkan tüm öğretmenlerimiz başvurabilmelidir şeklinde olup mağduriyetin giderilerek önümüzdeki yıllarda da bu durumun yaşanmaması olmaktadır.

Ülkemizin geleceği olan genç nesilleri yetiştiren değerli öğretmenlerimizin yaşayacakları bu mağduriyeti ve psikolojik çöküntüyü göz önünde bulundurarak,Yaz dönemi Eş Özrü Atamalarında 30 Eylül tarihinin baz alınması hususunda gereği yapılmalıdır.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.