okul öncesi şart

Sayın Başbakanım,
İktidarınız sürecince okul öncesi eğitim adına BÜYÜK atılımlar yapıldı, BÜYÜK projeler gerçekleştirildi. Geçmiş yıllara oranla okul öncesi eğitimde CİDDİ oranda OKULLAŞMA oranı sağlandı. En önemlisi; KAMUOYU okul öncesi eğitimin öneminin bilincine vardı. Bunda öncelikle SİZİN, sonra Eski Milli Eğitim Bakanımız Nimet Çubukçu hanımefendinin ve Bakanlığa bağlı Okul Öncesi Genel Müdürlüğünün çok büyük katkıları oldu.

NE YAZIK ki; şu günlerde 2013 eğitim – öğretim yılında BEKLENİLDİĞİ üzere anaokulunun ZORUNLU olmayıp, anasınıfı çocuğunun yani; 6 yaş çocuğunun ilköğretime başlaması gündemde. Bu gelişmeleri büyük bir ŞAŞKINLIKLA izliyoruz.

BU çocuklarımıza HAKSIZLIK olacaktır. Çünkü 6 yaş çocuğu bilişsel, duygusal, sosyal, akademik olarak 7 yaş çocuğundan farklı gelişim dönemlerindedir. Yeni düzenleme ile çocuklar yaşlarının getirdiği becerilerin çok daha fazlasını göstermek zorunda kalacak ve büyük bir çoğunluğu bu başarıyı gösteremeyip, başarısızlık duygusuna kapılacaktır! Bu yaş çocuğu özbakım becerilerini gerçekleşmekte bile sıkıntı çekerken, okuma-yazma öğrenme vb. mecburiyetinde kalacak.

Anaokulu okullaşma oranı hızla düşecek, 6 yaşında çocuğunu anasınıfına göndermesi gereken veli 1.sınıfa gönderecek, anasınıfları boşalıp kapanacaktır !

TÜM bu olumsuzlukların yaşanmaması için; tasarının tüm boyutları ile TEKRAR düşünülmesini, olgunlaştırılmasını, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi 6 yaş çocuğunun ANASINIFINA başlamasını ve okul öncesi eğitimin ZORUNLU olmasını saygılarımızla arz ederiz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir