teknisyen yardımcısı 2

 • Sayın Başbakanım,
  Teknisyen Yardımcısı olarak Yardımcı Hizmetler sınıfında bulunan Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı memur kadrosunda yer alan bir sınıf sesleri duyurmak için sosyal paylaşım gruplarında bir araya gelerek sorunlarını paylaşmaktadır. Özlük haklarının çoğundan faydalanamayan bu memur sınıfı, BİMER başta olmak üzere Cumhurbaşkanlığına ve EGM’de ilgili birimlere dilekçe yazarak haklarını kavuşmaya çalışmaktadırlar. İlgili birimlerden ve bürokratlardan yanıt alamayan bu sınıf sendikal hakları da bulunmamaktadır.

  Teknisyen Yardımcılarının isteklerinin başlıca konular şunlardır; görevde yükselme sınavı açılması, çalışma saatlerinin düzenlenmesi, yasalara göre belirtilen tayin isteklerinin zorluk çıkarılarak yasaları hiçe sayan anlayışın düzenlenmesi, keyfi uygulamaların yapıldığı kurumda memur ve amirlerin “baskı kurma, aşağılama, zor koşullarda çalıştırma gibi durumların yasalara aykırı davranışlara maruz kalmama” gibi istekleri olan bu sınıftır. 657’ye tabi memur olarak çalışma standartlarının uygulanması örneğin yasalar çerçevesinde resmi tatillerde tüm yasalara aykırı olarak çalıştırılmaktadır. Gece yarılarına kadar polis evi, lokal, restoran ve kantinlerde çalıştırılmaktadır. Çalışma saatlerinin belirsizliği şikâyetçi olma gibi durumlarda bir alternatiflerinin olmaması, ilçeler ve zor koşullarda çalıştırılma gibi tehditlere maruz kalmaları bastırılmış bir sınıf olduklarının göstergesidir. Teknisyen yardımcılarının birçoğu Lisans mezunu ve teknik okul mezunudur. Teknisyen yardımcılarına yükselme sınavı açmak istemeyen Genel Müdürlük ihtiyaç bulunmadığını belirtmektedir. Sürekli polis alımı yapan Genel müdürlük bu açığını güvenlik ve asayişi sağlamaları için alınan polisleri masa başı memuru olarak çalıştırmaktadır. Polisleri içeride kullanan bu anlayışa göre sivil memurlar ve hakları hiçe sayılmaktadır. Bu kurumda bazı polis memurları 08.00-17.00 mesaisinde çalışırken polis evlerinde, lokallerde, restoran ve eğitim merkezlerinde Teknisyen Yardımcılarını 12 saatin üzerinde çalıştırılarak keyfi uygulamaların yapıldığı bir kurum özelliğine sahiptir. Bu adil olmayan davranışların sergilendiği kurumda birçok Teknisyen Yardımcısı çalışmaktadır. Bazıları bu zorluklara dayanamayıp istifa etmiş, birçoğu da psikolojik çöküntü yaşamaktadır. Teknisyen Yardımcılarının birçoğu üniversite ve teknik okul mezunu olmasına rağmen garson, çaycı, odacı, temizlikçi, kaloriferci, bahçıvan, boyacı, oto yıkamacı olarak belirlenmemiş çalışma saatleri insan haklarına aykırı şekilde çalıştırılma koşullarıyla karşı karşıya kalmaktadır.

  EGM’nin üvey evlatları olmaktan kurtarılmayı bekleyen Teknisyen Yardımcıları yıllardır süren bu belirsiz çalışma koşulları düzeltilmesi ve görevde yükselme haklarının iadesini istemektedir. Emniyet Genel Müdürlüğüne defalarca şikâyetlerini bildirmelerine rağmen ilgili yerlere ve TBMM de seslerini duyuramayan Teknisyen Yardımcılarının seslerinin duyulmasını istemeyen bir anlayışın içinde bir hak arayışının sonucunu beklemektedirler. Başta Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, hakların arandığı yüce TBMM’ye, Emniyet Genel Müdürlüğüne, 81 İl Valisine ve Emniyet Müdürüne seslerini duyurmaya çalışan Teknisyen Yardımcıları devlet büyüklerinden sorunlarının giderilmesi yolunda çözüm beklemektedirler.


  Bir yorum ekleyin

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  2 yorum “teknisyen yardımcısı