memur yaş sınırı polislik yaş sınırı lise mezunları hk. 5

Sayın Başbakanım,

Sayın bakanımızın tv de yapmış olduğu açıklamayı duyduk yanlız yine yetersiz bir kanun olmuş bizim gibi lise mezunları ne yapacak? söylermisiniz!… yapılan açıklamayı duyunca sevindik ancak içeriğini duyunca ciddi anlamda şok olduk. yaş sınırı kalktığını söylemişti sayın bakanımız ancak bir kısım memurluklar için yapıldı. şuan da lise mezunları yine yanlız kaldı. kendi aralarında milyonlarca lise mezunu bu konudan rahatsızdır. seçimler yaklaşınca yanımızda olanlar seçildikten sonra yanımızda olmadılar bu konuyu halan çözmediler bizlerde görüyoruz ve bu konu hakkında da seçimlerde bize destek olanlara bizlerde lise mezunlarıda destek olacaktır. büyük bir kitle vardır. bu konunun ciddiye alınmasını istiyoruz. bizi yanlız bırakmayın lütfen bu konudaki hassasiyetinizi ve samimiyetinize inanıyoruz ve sizden desteğinizi istiyoruz sayın başbakanım

Ben polis olmak isteyen ancak yaş engeli nedeniyle polisliğe başvuramayıp mağdur olan binlerce meslek lisesi mezunlarından sadece birisiyim. Sesimizi sizlere çok duyuramasakta bu sorunu yaşayan çok ciddi sayıda bir kitle bulunmaktadır.

Bilindiği üzere lise mezunu polis adaylarının yaş sınırı askerliğini yapmamış erkekler ve bayanlar için sınav tarihi itibariyle 24 yaşından gün almamış olmak, askerliğini yapmış erkek adaylar için ise26 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaktadır. Yakın zamanda yapılan son kanun değişikliği ile polislerin emeklilik yaşı 3 yıl arttırılmış olup 52 yaşından 55 yaşına çıkarılmıştır. Böylece lise mezunu polis alımında yaşın arttırılmasındaki en büyük engel ortadan kalkmıştır. Çünkü 33 yaşında sınavı kazanmış bir adayın polis eğitimini 2. dönemde aldığını düşünürsek 34 yaşında göreve başlasa dahi 20 yıl hizmet süresini dodurduğunda 54 yaşına gelmiş oluyor. Polislerin emeklilik yaşı artık 55 olduğuna göre emeklilik ve hizmet süresi bakımından hiçbir sıkıntı yaşanmıyor. İstenildiği taktirde ilgili kanunda yapılacak ufak bir değişiklik ile Lise mezunu polis alım üst yaş sınırı rahatlıkla 33 yaşına kadar çıkartılabilir.

2005 yılından bu yana yapılan Lise mezunu polis alımındaki ana amaç işi olmayan, polis olmak isteyen Lise mezunlarına istihdam sağlamak ve Emniyet Teşkilatındaki personelin eğitim seviyesini yükseltmektir. Ancak Lise mezunları içerisinde durumu en kötü, gelecekten umutsuz, işsiz olan 30 yaş üstü kesim unutulmamalıdır. LİSE mezunu polis adayları için, üniversiteye giriş sınavına hazırlanma, üniversite eğitiminin uzaması, KPSS’ye hazırlanma, gerekli puanı alma ve askerlik gibi nedenlerden dolayı polisliğe başvurma yaşı 28-29’u bulabililmektedir. Bahsedilen sebeplerden dolayı bir çok insan mağdur olmakta, çok istediği halde polisliğe başvuramamaktadır. Ayrıca geçmiş dönemlerde polis alımı yapılmaması, başvuru tarihlerinin daha ileriye alınması gibi nedenlerden dolayı bir çok aday haftalar hatta günler ile başvurma hakkını kaybetmiştir. Bir de 30 yaş üzeri olupta kriz nedeniyle işinden çıkartılmış, iş bulamayan gelecekten umutsuz ve polis olmak istediği halde başvuru hakkı dahi olmayan çok sayıda insan bulunmaktadır. Bu nedenlerden dolayı yaş sınırı arttırılıp daha çok insanın başvurma hakkı elde etmesi sağlanabilir.

Ülkemizde, polisliğe benzer meslek grubu olarak gösterilebilecek astsubay alımında üst yaş sınırı 32 olarak belirlenmiştir. Polis alımında da yaş sınırı astsubay alımında olduğu gibi 32 olarak belirlenmesi son derece yerinde bir adım olacaktır.

KKTC’nin, Amerika`nın ve Avrupa Ülkeleri`nin polis alım üst yaş sınırı incelendiğinde 35 hatta 45 yaşlarına kadar polisliğe başvurma hakkı varken, ülkemizde 30 yaş sınırı çok düşük kalmakta ve ülkemiz gerçekleriyle örtüşmemektedir. Devletimiz polis alımı yaparken, kişi başına düşen polis sayısı oranında Avrupa Birliği standartlarını yakalamaya çalışmaktadır. Polis alımında üst yaş sınırı belirlenirken de Avrupa Devletleri`nin örnek alınması yapılacak en doğru hareket olacaktır.

Lütfen seneye yapılacak veya bu sene LİSE mezunu polis alımında bu kutsal mesleğe en çok ihtiyacı olan ve polis olmak isteyen 30 yaş üstü kesimin unutulmaması, üniversite mezunu polis alım üst yaş sınırının erkeklerde askerliğini yapmış olanlar için 32, bayanlarda ise 30 yaşına çıkartılması olan bu makul ve mantıklı isteğimize kayıtsız kalmamanız dileğiyle bize yardımcı olmanızı istiyoruz.

gereğini saygılarımla arz ederim
** KARTAL


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 yorum “memur yaş sınırı polislik yaş sınırı lise mezunları hk.

 • ali

  06.08.1986 Doğumluyum Polis olmak Şu şartlarda hayal gibi geliyor lise mezunuyum kpss de atanmak için 90+üzieri almak gerekir ama 85 ile atanamadık nasip deiğilmiş yıllarımı boşa geçiriyorum. Askerliğimi yaptım. Bizde isteriz ki kutsal göreve gecelim ama şu şartlarda Sınav Sınav nereye kadarsa ise allah (c.c) Sonumuzu hayır etsin. Hayata 1 – 0 yenik başladık 2-0 Yeniliyoruz ne olur bilmiyorum insan oğlu olarak stre stes sıyırıp gitcez. Allahım Hakkımızda Hayırlısını Nsaip et kötü yola Sokma inş.

 • Alper

  Arkadaşlar benım ıstedım su mesela endistürü meslek lısesınde okudum bıtırdım polıs sınavına gırdım ve ılk seferınde kazanamadım kaç yaşına kadar bu sınava gırebılırım ???

 • emrah

  Anlamadığım şey Polislikte Yaş sınırı neden 23 ? bunu bir açıklasalar
  24 olunca bastonlamı geziliyor?24 yaşında ve 35 yaşında bir insan bu mesleği yapamazmı ? birde dövme tatto politikası yapmışlar insanları kademeleştirmişler hiç bir ülkede vücut fonksiyonları kayıp olmayıpta vücudunun görünmeyen kısmında dövme olupta polis olamaz diye bir kural yok aksine işin çarşaflı kısmıda polis olduktan sonra dövme yapılırsa oluyormus nekadar mantıklı ya doların yükseldiği akaryakıtın arttığı fakat doların düştüğünde akaryakıtın düşmediği zihniyetle aynı oranlı bir a stabil bir sistem

 • cengiz

  Bence halen ülkemizde bi adaletsizlik var ama inşallah böyle gitmez ben meslek lisesi mezunuyum ve ben okul bittikten sonra öss sınavına girdim öss sınavında sorular bana ben sorulara bakıp durduk bu benim aptal oluşumdan degil almış oldugumuz egitimin kalitesini gösteriyor bundanda ben degil sorumlu kişilerdir bunun nedeni bize betonu baglamışlar hadin çocuklar deyip yarıştırıyorlar

 • Gulay paker

  34 yasinda guzel sanatlar mezunuyum. Kendimi bildim bile tek idealim polis olmakti gungecti yas sinurina takildm kaldi vatanini seven bir birey olaraktan. Bu yas duzenlemesini tekrar gozden gecirmenizi saygilarimla arz ederim