İş Akdim Fesh Edildikten Sonraki Mağduriyetimin Giderilmesi

 • Sayın Başbakanım,
  01.05.1997 yılında Denizli Belediyesinde Makine Teknikeri olarak işçi kadrosunda işe başladım. Belediyenin çeşitli birimlerinde görev aldım. Öncelikli olarak; 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu, EKAP, Doğrudan Temin, 4735 Sayılı Devlet İhale Kanunu Sözleşmeleri hükümlerince çeşitli kurs, seminer ve eğitimler aldım ve neticesinde kendimi fazlasıyla geliştirdim.

  12.05.2010 tarihinde İş Kanununun 17. maddesi gereğince iş akdim fesh edildi. Sonrasında psikolojik ve ekonomik durumum fazlasıyla bozulduğundan dolayı aile içi geçimsizlik başladı ve neticesinde eşimle sorunlu bir şekilde ayrıldım. Denizli Belediyesinde çalıştığım yıllarda birikimlerimin üzerine aile desteğini de koyaraktan ve Konut kredisi de çekmek suretiyle ev almıştım. Aylık geri ödentileri ortalama 1.150 TL. civarında. Eşimle de ayrılmam neticesinde aylık 400 TL.de nafaka ödemeye hükmedildim. Şu anda da özel bir şirkete bağlı olarak Pamukkale Üniversitesinde satın alma bölümünde yaklaşık 2 yıldan beri çalışıyorum. Aldığım maaş ise 900 TL. civarı…

  2010 yılında KPSS Sınavına girdim. Aldığım puan ise 63. Yaşımın ve yaşanmış olan olumsuzlukların vermiş olduğu sonuç olarak düşük bir puan aldığımı biliyorum. Ancak Devlete bağlı Belediye.de 14 yıl Daimi İşçi Kadrosunda çalışmışken ve bir o kadar da bilgi, deneyim ve beceriye sahip iken şu anki düştüğüm durum da ortadadır.

  İş Akdimin fesh eidlmesinde gerekçe olarak özelleştirmeler ve işçi fazlası olarak tarafıma bildirildi. Ancak benim iş akdim fesh edildikten sonra Denizli Belediyesine Sözleşmeli Statüde ve KPSS sonuç bilgisi bile olmayan en az 100 kişi benim almış olduğum maaşımın 2 katı bir maaşla işe başlatıldılar.

  Devlet Planlama Teşkilatının internet sitesindeki soru cevap sayfasında;
  Soru 14: – Daha Önce İşçi Olarak Çalışırken İşten Ayrılanların Tekrar İşçi Olarak Atanma Talebi Hk.
  Cevap 14: “Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Daimi Kadrolarına İlk Defa İşçi Olarak Alınacaklar Hakkında Uygulanacak Sınav Yönetmeliği” çerçevesinde aranan niteliklerin taşınması kaydıyla sınavsız olarak kamu kurum ve kuruluşlarının işçi kadrolarına atanabilmek mümkün bulunmakla birlikte, işçi kadrolarına yapılacak atamalara ilişkin işlemler Türkiye İş Kurumu tarafından yürütülmekte olup, bu konuda http://www.iskur.gov.tr/ internet adresinden bilgi alınabilir.
  Soru 32: Özelleştirme uygulamaları nedeniyle işsiz kalan işçilerin kamu kurum ve kuruluşlarına geçici personel olarak yerleştirilmesine ilişkin düzenleme çerçevesinde atanan personelin il değişikliği veya Kurum değişikliği talebinde bulunması hakkında.
  Cevap 32: Özelleştirme uygulamaları sonucunda işsiz kalan ve bilahare işsiz kalacak olan işçiler ilk atama tekliflerinin yapıldığı kurumlarda istihdam edilmekte olup, Başkanlığımızca söz konusu personelin kurumlarının değiştirilmesine ilişkin hukuki bir düzenleme bulunmamaktadır. Ayrıca Başkanlığımızca tüm İl Valiliklerine gönderilen 08/03/2010 tarihli ve 5623 sayılı yazıda, atama teklifi yapılarak göreve başlayan geçici personelin, kendi talepleri veya kurumların hizmet ihtiyaçlarına dayalı talepleri üzerine Valilik tarafından İldeki diğer kurum ve kuruluşlarda görevlendirilmesinin mümkün olabileceği belirtilmiştir.
  Gibi sorular ve cevaplar yer almaktadır.

  Benim mağduriyetim ile ilgili olarak; çalışma hayatıma kaldığım yerden herhangi bir Devlet Kurum veya Kuruluşunda bilgim, becerim ve tahsilime yönelik çalışmak istiyorum. Şu anda çalışmakta olduğum Pamukkale Üniversitesinde Denizli Belediyesinde çalışmakta iken istihdam fazlası olarak gösterilip diğer Kurumlara gönderilen personellerden en az 10 kişi çalışmaktadır. O kişilerin en azından iş güvenceleri var ve maaşları benim maaşımın 2 katı. Ben de Pamukkale Üniversitesinde işçi kadrosunda çalışmak ve iş güvencemin olmasını istiyorum.

  Bu konuda siz değerli büyüklerimizden yardımlarınızı bekliyorum. Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

  Bir yorum ekleyin

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir